pondělí 13. prosince 2010

Štěpán Pech

13.12.2010

Štěpán Pech: The Element of Crime

Štěpán Pech je studentem pátého ročníku ateliéru fotografie. Toto médium zkoumá z tematické stránky spíše než z hlediska technických možností.

V jeho tvorbě najdeme vědomé a záměrné odkazy do minulosti ke starým mistrům (např. náměty s aluzemi na deníky Leonarda da Vinci kombinované se prvky myšlenek Sigmunda Freuda) či k autorům nedávno zesnulým. K fotografickému dílu Jana Svobody, následníka Josefa Sudka, vytvořil Pech pendant s názvem Svoboda recycled (2009), kdy maximálním zvětšením částí Svobodových fotografií zdůraznil hru světla a stínu již v samotné mikrostruktuře.

Zajímavým počinem byly Pechovy světelné intervence do krajiny s názvem Hereze, které se svou až meditační atmosférou blíží některým Sudkovým snímkům.

Čistě tematické práce vytvořil Pech na své zahraniční stáži v Rumunsku (Pohlednice z Chisinau).

Štěpán Pech je členem fotografické skupiny Útok.

V Galerii 207 prezentoval Pech instalaci s názvem Prvek zločinu. Projekcí černobílých negativů fotografií zvětšovacími přístroji vytvořil ve ztemnělém prostoru galerie zvláštní, pocitově neurčitou atmosféru. Divák nerozeznával detaily na jednotlivých snímcích, ale ve spojitosti s názvem instalace měl dojem, že se dívá na fotografie z kriminálních případů, tak jak jsme zvyklí je vídat ve starších detektivních filmech. Pech tuto náladu navodil bez jakýchkoli konkrétních záběrů či předmětů.

Kateřina ŠtroblováProjekce negativu fénu


vzadu projekce negativu ležící postavy


pohled do instalace


v pravo projekce negativu úsporné žárovkypohled do instalace


pohled do instalace


autor v instalaci


Žádné komentáře: