pondělí 6. prosince 2010

Jakub Jurásek


Jakub Jurásek: Nevinná presumpce

Jakub Jurásek je studentem ateliéru Intermediální konfrontace Jiřího Davida. Ve své tvorbě se zabývá převážně uměleckými akcemi, ale rád také experimentuje se zvukem a vytváří drobné objekty.

Instalace v Galerii 207 s názvem Nevinná presumpce představovala esenci principu „vše je jinak než se zdá“. Už samotný název je vlastně nesmyslnou přesmyčkou. Presumpce neviny je princip, kdy je obžalovaný pokládán za nevinného do doby, než je mu dokázán opak. Samotné slovo presumpce značí předpoklad či pravděpodobnost; nevinná presumpce, nevinný předpoklad, je tedy dalším potvrzením jinakosti skutečností.

Dva obrazy s imitací omítky, zavěšené na zdi galerie, ve skutečnosti nejsou žádné obrazy, ale poetická topná tělesa, zkonstruovaná Juráskovým kolegou z práce. Jeden obraz topí, druhý ne..I jako topné těleso působí tyto předměty vlastně velmi originálně.

Roztomilá kaštanová zvířátka, jedno naložené v lihu, druhé nainstalované vedle sklenice. Není na tom mimo nádobu něco špatně? Možná to, že to vlastně není z kaštanů, ale z předmětů, které do onoho lihu patří spíš – z ovčích a hovězích očí.

Tento jednoduše hravý transfer je v Juráskově tvorbě spíše výjimkou; prvoplánová hravost se v jeho akcích obyvkle nevyskytuje, snad jen vzdáleně ve videu, kdy volal do vysílání pořadu Volejte věštce či když se v policejní uniformě procházel po vestibulu školy a každou hodinu zpíval Beethovenovu Ódu na radost. Tyto akce však mají kromě vtipu i zajímavou myšlenku, která obdobným projektům většinou chybí.

Kateřina Štroblová


readymades /zarámovaná topná tělesaobjekt/ zvířecí oční bulvy, špejle

objekt/ kaštany, špejle v alkoholu


pohled do instalace


autor v instalaci
Žádné komentáře: